Wniosek dowodowy musi być kategoryczny
To, że Skarb Państwa reprezentował w sądzie inny organ, niż powinien, nie jest podstawą do podważenia wyroku przed Sądem Najwyższym
Tak uznał SN w wyroku z 16 września 2010 r.
Sprawa dotyczy odszkodowania za skutki decyzji z 1953 r. wydanej z powołaniem się na dekret z 1949 r. o przejęciu na własność państwa niepozostających w faktycznym władaniu nieruchomości ziemskich położonych w niektórych powiatach województw białostockiego, lubelskiego, rzeszowskiego i krakowskiego. Na podstawie tej decyzji odebrano ówczesnym właścicielom majątek Olszana położony w powiecie nowosądeckim.
Ponad 3 mln zł dla spadkobierców
Na wniosek spadkobierców właścicieli Olszany stwierdzono w 2000 r. w stosunku do części parcel nieważność decyzji z 1953 r. jako wydanej z naruszeniem powołanego w niej dekretu. Te parcele wróciły do spadkobierców. W odniesieniu do pozostałych objętych nią gruntów, ze względu na nieodwracalne skutki prawne, stwierdzono jej wydanie z rażącym naruszeniem prawa. Grunty te bowiem są dziś własnością osób trzecich.
Spadkobiercy na podstawie obowiązującego wtedy art. 160 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta