Korporacja na sposób pszczeli
Zarządzający nawet największymi firmami mogą uczyć się od pszczół sposobów na rozwiązanie wielu kluczowych problemów korporacyjnych
Gdyby najbardziej błyskotliwy menedżer otrzymał zadanie organizacji pracy roju pszczół, to aby je wykonać, musiałby zaangażować sztab konsultantów i analityków i wyposażyć go w najszybsze komputery z najnowocześniejszym oprogramowaniem do wspomagania zarządzania.
Analitycy musieliby zbierać i przetwarzać w czasie rzeczywistym informacje z całego rynku o podaży surowców (pyłku kwiatowym czy propolisie). Ponadto podczas planowania pracy musieliby uwzględniać warunki pogodowe i zbierać informacje o zagrożeniach – np. sprawdzać, czy w ich otoczeniu nie pojawiła się nagle agresywna konkurencja (jak szerszenie).
Niezbędna byłaby też stała kontrola stanu centralnego magazynu (ula) i właściwej alokacji zasobów w celu wykorzystania ich do zapewnienia realizacji ścieżki krytycznej procesów w centrali firmy.
Czynności, które należy wykonać w tej korporacji, jest wiele: polityka kadrowa (opieka nad larwami), zarządzanie łańcuchem dostaw i stanami magazynowymi (rozbudowa magazynów z wosku), bezpieczeństwo przetwarzania informacji, fizycznego dostępu do obiektów, a nawet fizycznej ochrony lokalizacji (wystawianie straży i obrona ula przed najazdem os).
Ważne byłoby też odpowiednie zaplanowanie miksu kanałów dystrybucji (dokąd i ile pszczół należy wysłać), aby jak najefektywniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta