Jak poradzić sobie z radami – instruktaż dla wybranych
Ostatnie miesiące i tygodnie w wielu firmach przebiegały pod znakiem wzmożonej aktywności personelu. Pierwszy raz to zatrudnieni wybierali rady pracowników. W innych firmach stanie się tak niebawem.
Swoboda po nowelizacji
Zatrudnieni zawdzięczają to nowelizacji ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550 ze zm., dalej ustawa o radach pracowników).
Natomiast jej modyfikacja była efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1 lipca 2008 r. (K 23/07), który zakwestionował wcześniejszy prymat związków zawodowych przy powoływaniu rad pracowników.
Te pierwsze, organizowane przed czterema laty w 2006 r., w zdecydowanej większości rozpoczęły działalność w wyniku desygnacji ich członków przez związki zawodowe.
Trybunał uznał jednak, że powoływanie rady w trybie związkowym odbiera pracownikom, którzy nie należą do żadnego syndykatu, ich przedstawicielskie prawo do informacji o sprawach zakładu. I jako takie narusza art. 59 ust. 1 Konstytucji RP.
Mimo takiego werdyktu rady wyłonione w ten sposób zachowały ważność do końca kadencji, a dopiero niedawno, czyli po całej pierwszej czteroletniej kadencji, nadszedł czas, aby załogi wybrały je w demokratycznych wyborach.
Związki nie odpuściły
Nowe rady to szczególne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta