Kiedy rozliczyć dostawę do innych krajów Unii Europejskiej
Obowiązek podatkowy od zaliczek z zagranicy powstaje, tylko jeśli ich zapłata jest udokumentowana fakturą. Obowiązują więc inne zasady niż przy rozliczaniu przedpłat krajowych
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zwana dalej WDT) oznacza wywóz towarów z Polski w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT na terytorium innego państwa członkowskiego. Chodzi więc zarówno o odpłatną, jak i nieodpłatną dostawę towarów na terytorium innego państwa UE.
Nie tylko sprzedaż
Stosownie do art. 13 ust. 3 ustawy o VAT za WDT uznaje się również przemieszczenie przez podatnika (który prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy) lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z Polski do innego kraju UE.
Dotyczy to towarów, które:
- zostały przez tego podatnika w Polsce w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte (w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów) albo
- sprowadzone do Polski w wyniku importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika.
Chodzi np. o wywóz z Polski do Niemiec przez podatnika, który prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej.
Kiedy powstaje obowiązek
Obowiązek podatkowy przy WDT został określony w art. 20...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta