Za późno dokumentujesz sprzedaż, możesz mieć problem
Zdarza się, że przedsiębiorca wystawia fakturę za wykonane usługi, wydany towar lub wpłaconą zaliczkę z pewnym opóźnieniem. Jakie są tego skutki?
Przeanalizujmy ten problem na kanwie uregulowań ustawy o VAT oraz ustaw o podatkach dochodowych (CIT i PIT). Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.
Natomiast art. 19 ust. 4 mówi, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek ten powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Natomiast gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).
Przepisy dokładnie i jednoznacznie określają, kiedy podatnik powinien wystawić fakturę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta