Sąd cywilny nie uwolni od kary za parkowanie
Dodatkowa opłata za złe parkowanie ma charakter publicznoprawny. Dlatego próba uwolnienia się od niej na drodze cywilnej jest nieskuteczna
Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale podjętej 19 listopada 2010 r., wyjaśniającej wątpliwość prawną powstałą na tle sprawy Marcina R.
Chodzi o opłatę dodatkową za postój w strefie płatnego parkowania przewidzianą w art. 13f ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 19, poz. 115 ze zm.).
Przeciwko Marcinowi R. wystawiono w latach 2007 i 2008 pięć tytułów wykonawczych obejmujących karę za parkowanie bez opłaty. Marcin R. oponował, wnosząc zarzuty co do prowadzenia egzekucji przeciwko niemu. Tłumaczył, że te tytuły dotyczą samochodów będących jego własnością, które wypożyczał klientom swego warsztatu naprawczego jako tzw. samochody zastępcze.
Kto jest zobowiązany
Wyjaśniał, że nastąpił błąd co do osoby zobowiązanej do uiszczenia opłat. To przecież nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta