Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prawidłowo przygotować regulamin wynagradzania pracowników samorządowych

15 maja 2009 | Dobra firma | Jadwiga Sztabińska
Tabela maksymalnych stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego
źródło: Rzeczpospolita
Tabela maksymalnych stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego
Tabela stawek dodatku funkcyjnego
źródło: Rzeczpospolita
Tabela stawek dodatku funkcyjnego

Niewiele ponad miesiąc zostało na opracowanie maksymalnych stawek pensji zasadniczych dla zatrudnianych na umowach o pracę. 2 lipca upłynie też czas na decyzję, kto otrzyma dodatek funkcyjny i w jakiej wysokości

Wskazana data wyznacza koniec prac nad regulaminami wynagradzania pracowników samorządowych. Art. 58 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458, dalej ustawa) daje jednostkom samorządowym na dostosowanie statutów i regulaminów do jej regulacji sześć miesięcy, licząc od dnia jej wejścia w życie, czyli 1 stycznia 2009 r.

– Ten przepis mówi o „dostosowaniu regulaminów do rozwiązań ustawy” w tym okresie. Nie znaczy to jednak, że 2 lipca mają już obowiązywać. Przygotowywanie regulaminów nie jest bowiem wyłączną domeną pracodawcy. Musi w tym zakresie współpracować ze związkami zawodowymi, a to powoduje, że czas wprowadzenia w życie może się wydłużyć – uważa mecenas Stefan Płażek.

Czasu zostało mało. Dla tych, którzy mają jeszcze przed sobą obowiązek wydania lub zmiany regulaminu, przygotowaliśmy jego przykład, którym mogą się posłużyć tworząc własne regulacje. Sporządziliśmy też listę błędów, których popełnienia powinni się wystrzegać.

Obowiązek wydania lub zmiany obowiązującego regulaminu wynagradzania dotyczy wszystkich jednostek samorządowych, których pracownicy podlegają przepisom ustawy. Został zapisany w art. 39 ust. 1 ustawy.

Nie ma swobody

Przepis...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8318

Spis treści
Zamów abonament