Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadłość międzynarodowa: coraz bardziej doniosły temat

15 maja 2009 | Prawo | Joanna Kruczalak-Jankowska
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Czy polski sąd może odmówić uznania wyroku sądu zagranicznego ogłaszającego upadłość polskiej spółki – zastanawia się adiunkt w Katedrze Prawa Handlowego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego WPiA Uniwersytet Gdański

Problematyka upadłości międzynarodowej, a zwłaszcza jej skutków dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą o charakterze transgranicznym, staje się coraz bardziej doniosła ze względu na postępujący kryzys gospodarczy. Nie dziwi zatem, że jest ona przedmiotem zainteresowania coraz szerszej grupy osób. W interesujący sposób pisali na ten temat w “Rz” mec. Agata Adamczyk (“Sąd zagraniczny może ogłosić upadłość polskiej spółki”, 26 marca) i dr Tomasz Chilarski (“Gdy sąd zagraniczny ogłasza upadłość polskiej spółki”, 21 kwietnia). W uzupełnieniu do tego ostatniego artykułu wyjaśnienia wymaga jeszcze jedna kwestia: czy sąd polski ma jakiekolwiek możliwości, by zakwestionować takie orzeczenia sądu zagranicznego.

Kwestia ta pojawiła się w pytaniach prejudycjalnych, z jakimi na ten temat wystąpił do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ (sprawa C-444/07, DzUrz WE 2007/ C 283/41). Sąd postawił m.in. pytanie: czy można odmówić uznania orzeczeń sądu zagranicznego z powołaniem się na regulacje wewnętrzne?

Jak słusznie podkreśla Tomasz Chilarski, automatyczne uznanie zagranicznego orzeczenia o wszczęciu postępowania upadłościowego następuje z mocy prawa i nie jest warunkowane przeprowadzeniem żadnego postępowania w tym zakresie w państwie uznającym. W konsekwencji każdy organ publiczny (właściwy sąd, organ administracji państwowej, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8318

Spis treści
Zamów abonament