Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawcy pod presją uśpionych strajków

15 maja 2009 | Prawo | Tomasz Zalewski

Coraz częściej związki zawodowe wszczynają spór z pracodawcą i nie dążą do jego zakończenia, by groźbą jego eskalacji wymuszać ustępstwa w ważnych dla załogi sprawach

Aby pracownicy mogli legalnie rozpocząć strajk, muszą najpierw wejść w spór zbiorowy. Przepisy nie określają, ile może on trwać. Dla pracodawców oznacza to permanentną groźbę wybuchu protestu.

– Tak zwane wieczne czy uśpione spory są zmorą głównie państwowych przedsiębiorstw i spółek. Pod byle pretekstem można wdrożyć procedurę ustawy o sporach i potem szantażować firmę strajkiem czy referendum strajkowym. Nikt nie sprawdza, co się dzieje ze sporem, ile trwa i z jakiego powodu – mówi Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

– To ostatnio częsta praktyka. Groźba strajku, który może w każdej chwili wybuchnąć, jest skuteczna w firmach, które nie mogą sobie pozwolić na przerwy – mówi Marcin Wojewódka, radca prawny.

PIP tylko rejestruje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8318

Spis treści
Zamów abonament