Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Władza sądownicza wymaga naprawy

11 grudnia 2010 | Prawo | Jerzy Szczepaniak

Sędziowie są najważniejszym ogniwem wymiaru sprawiedliwości. Bez nich nie będzie praworządnego państwa i akceptacji społecznej trzeciej władzy – podkreśla adwokat

Każdy zdaje sobie sprawę, że dla właściwego funkcjonowania państwa niezbędne jest należyte i sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Dominują jednak opinie, że władza sądownicza działa w Polsce źle, a zdaniem niektórych – bardzo źle. Zdarzają się nawet takie stwierdzenia jak profesora J. Śpiewaka, że w Polsce zamiast wymierzania sprawiedliwości praktykuje się sztuczki sądowe.

W ostatnich 20 latach wielokrotnie próbowano reformować funkcjonowanie sądów, ale reformy nie były wystarczające.

Dalej trwa dyskusja, w jaki sposób poprawić efektywność działania i wizerunek społeczny trzeciej władzy.

Środowisko sędziów (jak nigdy dotąd mocno podzielone) podkreśla potrzebę niezwłocznego podwyższenia wynagrodzeń. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzenia administracyjnej kontroli efektywności pracy sędziów. Dyskutuje się nad potrzebą zniesienia immunitetu sędziowskiego.

Są to sprawy istotne, ale jednak drugoplanowe. Rozwiązanie ich nie przyniesie radykalnej poprawy w działaniach władzy sądowniczej. Potrzebne są reformy dotyczące odmiennego spojrzenia na fundamenty, na których oparte jest działanie wymiaru sprawiedliwości.

Fundamentami tymi są dobre prawo i dobrzy sędziowie.

Jakość prawa

Jakość tworzonego w Polsce prawa jest fatalna. Kolejne parlamenty produkują przepisy w ilości ok. 2 tys. stron rocznie w coraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8800

Spis treści
Zamów abonament