Rząd wygrał w Brukseli batalię o koszty OFE
Komisja Europejska nie uwzględni kosztów reformy emerytalnej przy liczeniu długu i deficytu. Bruksela twierdzi, że Polska będzie traktowana łagodniej. Nie grozi procedura nadmiernego deficytu
Bruksela obiecuje łagodniej oceniać polskie finanse publiczne ze względu na przeprowadzoną reformę emerytalną. Na razie bez konkretnych liczb.
Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso w piątek rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem przez telefon, w poniedziałek wyśle do niego list.
– Odnieśliśmy sukces. Komisja Europejska zgodziła się na nieuwzględnianie kosztów reformy emerytalnej przy ocenie deficytu i długu. Szczegółowe zasady zostaną opublikowane w oficjalnym dokumencie w ramach paktu stabilności i wzrostu – mówi Ludwik Kotecki, wiceminister finansów.
W Komisji Europejskiej nie potwierdzają aż tak optymistycznej oceny rozmowy Tusk – Barroso.
– Polska dostała więcej, niż dotychczas mówiono – przyznaje nieoficjalnie nasz rozmówca w KE. Nie ma jednak mowy o całościowym odliczaniu ani o konkretnych liczbach czy datach.
211 mld zł wynosiły aktywa OFE na koniec listopada tego roku
Jak się dowiedzieliśmy Jose Barroso wyśle do Tuska list w poniedziałek, w którym będą podane przykładowe elementy, w tym związane ze specyfiką systemów emerytalnych, pozwalające na przekroczenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta