Majestatyczne sanktuarium
Budowle sakralne i wiodącą do nich ukośną rampę sprzed 5000 lat odkopali polscy badacze w Syrii
Odkrycia dokonali na stanowisku Tell Arbid w północno-wschodniej części kraju, w dorzeczu rzeki Chabur. Zespołem z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego kieruje prof. Piotr Bieliński.
Polskie wykopaliska w Syrii zmieniają obraz pradziejów północnej Mezopotamii. W III tysiącleciu nie była ona krainą wyludnioną ze względu na niekorzystne zmiany klimatyczne. Nie przestało kwitnąć życie, funkcjonowały duże ośrodki, takie jak w Tell Arbid.
Plątanina murów
Polscy archeolodzy pracują na tym stanowisku od 15 lat, wspólnie z kolegami z Uniwersytetu w Damaszku. Tegoroczne znaleziska są wyjątkowo okazałe. Odkryty i badany kompleks świątynny pochodzi z początków III tysiąclecia p. n. e. Tworzą go dwie świątynie, duża i mała, oraz rampa. Większą świątynię ulokowano na trzystopniowym podwyższeniu. Każdy stopień ma ponad metr wysokości. Całe podwyższenie sięga niemal 4 metrów. Archeolodzy odsłonili w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta