Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zastępując wadliwy produkt nowym, nie trzeba odprowadzać VAT

30 maja 2011 | Prawo i praktyka | Aneta Szwęch

Wymiana niepełnowartościowej rzeczy na wolną od wad nie jest nową dostawą towaru i nie podlega opodatkowaniu

Najczęściej odbywa się w ramach realizacji uprawnień gwarancyjnych, które przysługują nabywcy towaru na podstawie art. 577 – 582 kodeksu cywilnego.

Cena za udzielenie gwarancji wliczona jest w cenę towaru nią objętego. Już zatem na tym etapie opodatkowana jest zarówno sprzedaż towaru, jak i związane z nią uprawnienie gwarancyjne.

Dlatego wydanie towaru pozbawionego wad w miejsce wadliwego nie jest nową dostawą i nie podlega VAT, o ile nie wiąże się z tym dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie świadczenia gwarancyjnego.

Nie ma też obowiązku wystawienia faktury korygującej na zwracaną partię wadliwego towaru (i nowej na dostarczoną partię towaru bez wad). Stanowisko to podzielają także organy podatkowe.

Fiskus: podmiana to nowa dostawa

Rzecz komplikuje się nieco, jeśli wymiana towaru następuje na zasadach podobnych do gwarancji. Przyjrzyjmy się sprawie spółki zajmującej się sprzedażą piwa i wina, rozpatrywanej przez Izbę Skarbową w Warszawie w interpretacjach z 20 lutego 2009 (IPPP1-443-2113/08-2/PR,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8940

Spis treści
Zamów abonament