Brak świadectw to krótszy wypoczynek
Co ma zrobić szef, gdy pracownik w żaden sposób nie potwierdzi przebiegu wcześniejszego zatrudnienia? Ustala wymiar urlopu na podstawie tych dokumentów, które ma
Pracownica wypełniła kwestionariusz, z którego wynika, że pracowała w kilku firmach. Jednak mimo wielokrotnych przypomnień nie dostarczyła świadectw pracy. Jak powinnam ją potraktować w przypadku wypłacenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (zatrudnienie w okresie styczeń – maj 2011)? – pyta czytelniczka.
W tym wypadku firma powinna ustalić należny urlop wypoczynkowy na podstawie dokumentów, które posiada. A gdy pracownica nie wykorzysta go w naturze przed rozwiązaniem stosunku pracy, wypłacić odpowiedni ekwiwalent.
Muszą być dowody
Zgodnie z art. 221 § 1 i 3 k.p. i przepisami wykonawczymi pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących przebieg dotychczasowego zatrudnienia oraz ich udokumentowania. Kandydat udostępnia je w formie oświadczenia.
Ponadto musi, jeżeli żąda tego pracodawca, potwierdzić w formie dokumentu informacje dotyczące poprzedniego zatrudnienia w roku kalendarzowym, w którym ubiega się o pracę, podane przez siebie i zawarte w kwestionariuszu osobowym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta