Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Medycyna na wysokich obrotach

30 maja 2011 | Naukowa Fundacja Polpharmy | Aleksandra Stanisławska
 Polska Konfederacja Przedsiębiorców Prywatnych Lewiatan 18 maja  w Filharmonii Narodowej w Warszawie zorganizowała galę wręczania nagród Lewiatana.  W tym roku nagrodę  im. Andrzeja Wierzbickiego otrzymał Jerzy Starak  (drugi z lewej), przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma SA, nagrodę  im Władysława Grabskiego Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, a nagrodę specjalną aktorka i reżyserka Krystyna Janda. Kapituła nagrody uznała, że Jerzy Starak jest symbolem sukcesu polskiej gospodarki. Dowodem, że wiedza, wizja i upór pozwalają zbudować biznesową siłę. Na szczególne docenienie zasługuje również społeczne zaangażowanie nagrodzonego, zwłaszcza w obszarze kultury.  W uzasadnieniu podkreślono, że nagroda przyznawana jest osobie, która posiada nie tylko dobrą, sprawnie zarządzaną firmę, ale odczuwa też potrzebę współuczestniczenia w działaniach na rzecz środowiska przedsiębiorców, wspierania dobrych inicjatyw gospodarczych i społecznych, a także chce rozwijać odpowiedzialny biznes.
źródło: Fotorzepa
Polska Konfederacja Przedsiębiorców Prywatnych Lewiatan 18 maja w Filharmonii Narodowej w Warszawie zorganizowała galę wręczania nagród Lewiatana. W tym roku nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego otrzymał Jerzy Starak (drugi z lewej), przewodniczący Rady Nadzorczej Polpharma SA, nagrodę im Władysława Grabskiego Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, a nagrodę specjalną aktorka i reżyserka Krystyna Janda. Kapituła nagrody uznała, że Jerzy Starak jest symbolem sukcesu polskiej gospodarki. Dowodem, że wiedza, wizja i upór pozwalają zbudować biznesową siłę. Na szczególne docenienie zasługuje również społeczne zaangażowanie nagrodzonego, zwłaszcza w obszarze kultury. W uzasadnieniu podkreślono, że nagroda przyznawana jest osobie, która posiada nie tylko dobrą, sprawnie zarządzaną firmę, ale odczuwa też potrzebę współuczestniczenia w działaniach na rzecz środowiska przedsiębiorców, wspierania dobrych inicjatyw gospodarczych i społecznych, a także chce rozwijać odpowiedzialny biznes.

Granty Naukowej Fundacji Polpharmy pozwoliły na opracowanie nowych terapii medycznych

Przykładem zakończonego sukcesem procesu badawczego jest projekt kierowany przez prof. Józefa Kura z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Opracowane przez niego testy na toksoplazmozę mają szansę już za rok znaleźć się w użyciu. O tym, jak bardzo są potrzebne, świadczy powszechność toksoplazmozy – w niektórych regionach Polski może nią być zarażone nawet 60 proc. populacji.

– Nasze testy dokładnie precyzują fazę zarażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii – twierdzi prof. Kur. – Jest to istotne zwłaszcza dla kobiet ciężarnych, ponieważ zarażenie podczas ciąży grozi poważnymi konsekwencjami.

Zespół prof. Kura wyselekcjonował dwie grupy białek antygenowych pierwotniaka. Jedna z nich pozwala zidentyfikować wczesną fazę choroby, a druga pokazuje zarażenie przewlekłe.

– Identyfikację fazy choroby umożliwia pierwszy typ opracowanego przez nas testu, przeznaczony do użytku w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8940

Spis treści
Zamów abonament