Miliony spółdzielców czeka rewolucja
Wspólnoty mieszkaniowe nie będą miały majątku, wszystko będzie należeć do właścicieli. Takie zmiany szykują posłowie w ustawie spółdzielczej
Sejm pracuje w ekspresowym tempie nad projektem ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (w ubiegłym tygodniu zakończyła prace podkomisja). Prowadzi on do likwidacji spółdzielni i zastąpienia ich wspólnotami mieszkaniowymi. Zmiany są więc rewolucyjne, wywołują ogromne emocje wśród naszych czytelników. Jednym się one podobają, innym nie. Istnieją także wątpliwości co do jakości tych regulacji.
Sprzeczne przepisy
Projekt przewiduje, że jeżeli w danej nieruchomości ustanowiono odrębną własność choćby jednego lokalu, to stosuje się ustawę o własności lokali (art. 37 ust. 3 tego projektu). Dotyczy ona wspólnot. Oznacza to, czy tego się chce czy nie, że będą powstawać w spółdzielniach wspólnoty mieszkaniowe. Sami też właściciele zadecydują, czy chcą, by wspólnotą zarządzała dalej spółdzielnia.
– Szkopuł w tym, że projekt jest wewnętrzne sprzeczny. Wynika z niego, że do powstałych wspólnot będzie się stosowało jednocześnie ustawy o własności lokali oraz o spółdzielniach mieszkaniowych. Tymczasem są to dwa odrębne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta