Systemy analityczne w budowie sprawnego państwa
Alicja Wiecka dyrektor zarządzający SAS Institute
Rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacji stanowi jeden z trzech priorytetów przyjętej przez Unię Europejską strategii rozwoju „Europa 2020". Bardzo istotna staje się zatem aktywna rola państw członkowskich we wsparciu innowacji i efektywnym wykorzystaniu technologii informatycznych do poprawy jakości życia obywateli i usprawnienia działalności przedsiębiorstw.
Budowa sprawnego państwa to złożone przedsięwzięcie wymagające wiedzy i doświadczenia z różnych dziedzin życia społeczno-gospodarczego, ale również umiejętności efektywnego wykorzystania dostępnych danych i informacji. Proces podejmowania decyzji w oparciu o dane daje rządom szerokie możliwości w zakresie poprawy obsługi obywateli, przewidywania ich przyszłych potrzeb, zwiększenia bezpieczeństwa publicznego i zapewnienia zrównoważonego rozwoju. W tym procesie niezbędne jest wykorzystanie zaawansowanych systemów analitycznych opartych na hurtowniach danych. Ich rola polega na zamianie strumieni danych w wiedzę, która jest niezbędna do podejmowania trafnych decyzji nie tylko na szczeblu przedsiębiorstw i instytucji, ale także rządu i parlamentu, czyli całego państwa. Systemy analityczne pozwalają zarządzać i podejmować decyzje w oparciu o fakty, a nie doświadczenie czy intuicję menedżerską albo ekspercką. A to jest zmiana fundamentalna.
Ostatni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta