Preferencyjne kredyty będą zastępować dotacje
Czechy, Polska i Węgry będą kładły większy nacisk na projekty dotyczące badań i rozwoju, a mniejszy na inwestycje od podstaw
– Wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw to jeden z priorytetów polityki gospodarczej UE. Jest to wskazane m.in. w Strategii Europa 2020 i zagwarantowane w unijnych zasadach udzielania pomocy publicznej – wyjaśnia Jerzy Kwieciński, ekspert BCC, prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości. Jednak pomoc dla firm jest zróżnicowana w zależności od państwa.
– Kraje członkowskie UE znajdują się na różnych etapach rozwoju. Dlatego instrumenty kierowane do małych i średnich firm nie są jednakowe, odpowiadają na różne potrzeby. Działania w Polsce na rzecz sektora MSP w dużym stopniu bazują na doświadczeniach innych państw, można jednak odnaleźć kilka różnic – mówi Waldemar Sługocki, wiceminister rozwoju regionalnego. Dodaje, że w Polsce np. udział ulg podatkowych wspierających rozwój działalności badawczo-rozwojowej małych i średnich firm jest minimalny.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta