Sieć szerokopasmowa dla Polski
Piotr Muszyński wiceprezes zarządu TP ds. operacyjnych. Odpowiada m.in. za utrzymanie i rozwój sieci oraz IT, a także badania, rozwój i innowacje
W XXI w. sieć szerokopasmowa staje się podstawową infrastrukturą, tak jak kiedyś była nią kolej czy sieć energetyczna. Rozwinięta sieć teleinformatyczna to większy potencjał gospodarczy i większa konkurencyjność na globalnym rynku. Tymczasem według dostępnych statystyk Polska wciąż jeszcze zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem rozpowszechnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu. Jak wynika z badań zleconych przez UKE – 61,5 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma komputer, a 86,1 proc. z nich ma dostęp do Internetu. W biznesie wygląda to, co zrozumiałe, lepiej – dostęp do sieci ma ponad 91 proc. firm.
Obecnie nie ma możliwości technicznych realizacji szerokopasmowego dostępu do Internetu do około 8 proc. gospodarstw domowych. Zdaniem operatorów inwestycje w sieć stacjonarną na terenach słabo zaludnionych, górskich lub zamieszkanych przez ludność o niskich dochodach nie mają uzasadnienia ekonomicznego, co przekłada się na zagrożenie wykluczeniem cyfrowym poszczególnych grup mieszkańców.
Rzeczywiście, budowa bardzo szybkiego Internetu wymaga ogromnych nakładów finansowych. Ministerstwo Infrastruktury określa koszt budowy sieci światłowodowych w skali kraju na 25 mld zł. Realizacja tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta