Brak wolności w bankowości
Samo regulowanie sektora bankowego oderwane od polityki gospodarczej nie wesprze stabilności tego systemu i gospodarki
W zasadzie nikt nie ma wątpliwości, że działalność bankowa powinna być regulowana i nadzorowana. W odpowiedzi na ostatni kryzys nastąpiło nawet tzw. tsunami regulacyjne, w wyniku którego zmieniono dotychczasowe lub zaproponowano nowe regulacje (m. in. Basel III motywującą niektóre banki do spełnienia nowych współczynników bezpieczeństwa poprzez podniesienie swoich funduszy własnych).
Działalność bankowa jest z pewnością jednym z najbardziej regulowanych sektorów gospodarki, a nowe regulacje (jak Basel III) mogą tylko ten stan pogłębić. Tymczasem regulowanie i koncentrowanie się wyłącznie na modelowaniu sektora bankowego w oderwaniu od prowadzonej polityki gospodarczej nie zapewni bezpieczeństwa i nie wpłynie korzystnie na rozwój oraz stabilność systemu bankowego i gospodarczego.
*
Zawężając rozważania do sfery banków, należy stwierdzić, że nie ma wolności w bankowości. Mówiąc zaś inaczej, wolność w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta