Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy istnieje możliwość odejścia od regulaminu wynagradzania

30 maja 2011 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski

Kodeks pracy nie przewiduje możliwości wypowiedzenia zakładowych przepisów płacowych. Ale nawet w tej ustawie znajdą się argumenty przeciwko stosowaniu takiego stanowiska

Pracodawcy coraz częściej pytają, czy można wypowiedzieć regulamin wynagradzania. Rzadziej problem ten nurtuje związki zawodowe. Chyba że z jakichś powodów jego postanowienia stają się dla nich niedogodne i zaczynają zagrażać ich interesom.

W odróżnieniu od regulacji o układach zbiorowych pracy (uzp – dział XI k.p.), które dopuszczają ich rozwiązanie w drodze wypowiedzenia (art. 2417 k.p.), przepisy o regulaminie wynagradzania (art. 772 k.p.) milczą na ten temat.

A ściślej przewidują, co do zasady, uzgodnienie jego treści z zakładową organizacją związkową (zoz), a więc zawarcie z nią porozumienia (zwanego „porozumieniem regulaminowym”) określającego zawartość tego aktu prawnego (art. 772 § 4 k.p.). W takim samym trybie dokonuje się w nim wszelkich zmian.

Wieloletni klincz

W pewnych sytuacjach dopuszczalna jest jednak jednostronna modyfikacja firmowych przepisów płacowych. Stanie się tak, gdy działające u pracodawcy zakładowe organizacje związkowe nie przedstawią wspólnego stanowiska w ciągu  30 dni od przedłożenia im projektu. Taką sytuację określa art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o zz).

Praktyka pokazuje jednak, że nawet najbardziej skonfliktowane ze sobą związki w sprawach najważniejszych potrafią zająć wspólne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8940

Spis treści
Zamów abonament