Czy strajkować zawsze i o wszystko
Prawo nie zezwala na strajkowanie o wszystko i w każdych okolicznościach – zwracają uwagę radczyni prawna oraz aplikant adwokacki, oboje z kancelarii Romanowski i Wspólnicy
Obiegowy pogląd, że prawo do strajku to święte prawo pracownika, pokutuje do dziś. „Pokutuje" to właściwe słowo, ponieważ pracownicy nie mają prawa strajkować w każdym wypadku, w którym pracodawca nie spełnia ich żądań, zwłaszcza tych najbardziej wygórowanych czy absurdalnych. Każda akcja protestacyjna może zatem być legalna bądź nielegalna. Wynika to z faktu, że związki zawodowe, chociaż niezależne i samorządne, nie stoją ponad prawem.
Co wynika z konstytucji
Konstytucja RP zobowiązuje państwo do nadzoru nad warunkami wykonywania pracy, które wraz z zasadą swobody prowadzenia działalności gospodarczej stanowią dwa aspekty tego samego zjawiska: oparcia ustroju Polski na społecznej gospodarce rynkowej. Jej filarami są własność prywatna, solidarność, dialog i współpraca partnerów społecznych oraz wolność działalności gospodarczej (art. 20).
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z 19 stycznia 2010 r., SK 35/08, OTK-A 2010/1/2) „istotę wolności działalności gospodarczej (wolności gospodarczej) sprowadzić można do możliwości podejmowania i prowadzenia działalności, której zasadniczym celem jest osiągnięcie zysku". Prowadzenie działalności gospodarczej nastawionej na zysk skutkuje powstaniem po stronie przedsiębiorcy własności i innych praw majątkowych, które konstytucja nakazuje chronić (art. 64 ust. 2), dając podstawę do przenikającej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta