Lekcja na przyszłość z kryzysu
Zakończył się dwudniowy Europejski Kongres Finansowy, w którym uczestniczyli eksperci do spraw finansów, energii i infrastruktury
Eksperci po raz pierwszy spotkali się w Sopocie, aby porozmawiać o zarządzaniu wartością instytucji finansowych, firm oraz finansowaniu infrastruktury i nieruchomości.
Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetowych, zapewnił, że mamy bezpieczny system finansowy i giełdę, która może rywalizować z giełdą wiedeńską o miano centrum kapitałowego w naszej części Europy. – Nasz system przenosi zagrożenia z Zachodu, ale nie jest zagrożeniem dla gospodarki realnej – zapewnił.
Mimo to powinniśmy się włączyć w europejską debatę nad wypracowaniem metod kontroli i zapobiegania kryzysom. Na panelach poświęconych sytuacji banków uczestnicy podkreślali, że choć trudno całkowicie wykluczyć groźbę kryzysu, to można przewidzieć pewne zdarzenia i maksymalnie złagodzić ich skutki.
Charles Goodhart, emerytowany wykładowca London School of Economics, tłumaczył na przykładzie ostatnich zawirowań, że zwiększenie lewarowania, do czego namawiały banki rządy Zachodu, nie mogło się zakończyć inaczej niż załamaniem rynku.
– Na szczęście w porę rządy zdecydowały się na środki zaradcze. To uratowało sytuację – mówił.
W jego ocenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta