Nadal są wątpliwości, jak powinien być opodatkowany obrót gruntami rolnymi
Sprzedający działkę rolną musi sprawdzić, czy zawarta przez niego transakcja obciążona jest podatkiem dochodowym. Powinien też przeanalizować ustawę o VAT i przepisy o podatku od czynności cywilnoprawnych
Od wielu lat zakup gruntu rolnego cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Kupują je nie tylko rolnicy, ale także deweloperzy i osoby, które traktują takie nieruchomości jako opłacalną inwestycję. Ci ostatni nie zawsze zdają sobie sprawę, jak wiele pułapek zostało na nich zastawionych w prawie podatkowym. Wiele regulacji jest nieprecyzyjnych, więc łatwo popełnić błąd.
Zasady rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych przy sprzedaży gruntów rolnych są ściśle uzależnione od tego, do jakiej kategorii źródeł przychodów zostanie zaliczona transakcja.
Jeśli jest ona zawarta w ramach działalności gospodarczej, to podatnik wykaże dochód w wysokości różnicy między przychodem ze sprzedaży a kosztami jego uzyskania. Uwzględni więc koszty sprzedaży i nabycia nieruchomości. Przedsiębiorca opodatkuje sprzedaż według skali podatkowej lub 19-proc. stawką liniową.
Majątek prywatny
Natomiast przy sprzedaży nieruchomości z majątku własnego podatnika zasady opodatkowania zależą od momentu nabycia nieruchomości. Jeżeli od końca roku, w którym nabyto nieruchomości, upłynęło pięć lat, to ich sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.
Jeśli więc ktoś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta