Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamiętnik z wojny ukryty w tapczanie

25 listopada 2011 | Kraj | Piotr Zychowicz
Zygmunt Starachowicz ożenił się w styczniu 1941 r.
źródło: Rzeczpospolita
Zygmunt Starachowicz ożenił się w styczniu 1941 r.

W Krakowie znaleziono bezcenną relację ofiary niemieckiej akcji „Sonderaktion Krakau”. „Rz” pierwsza publikuje jej obszerne fragmenty

Przez 70 lat leżała w kopercie, do której nikt nie zaglądał. Najpierw w zakurzonym tapczanie, potem w szufladzie biurka. Unikalną relację prawnika i żołnierza AK Zygmunta Starachowicza odnaleziono dopiero teraz, gdy członkowie jego rodziny porządkowali stare papiery po jego żonie. – Nikt nie wiedział, że pradziadek opisał swoje dramatyczne przeżycia. Gdy znaleźliśmy tę relację, wiedzieliśmy, że to coś wyjątkowego – mówi „Rz" Katarzyna Starachowicz.

– To najdłuższa, najbardziej szczegółowa relacja o pierwszym, krakowskim okresie uwięzienia profesorów. Bezcenne źródło na temat najdramatyczniejszego epizodu, jaki miał miejsce w Krakowie podczas  II wojny światowej – wyjaśnia „Rz" Maciej Zborek z Archiwum UJ, któremu rodzina przekazała dokument.

Starachowicz przez przypadek stał się bowiem świadkiem i  ofiarą „Sonderaktion Krakau", czyli aresztowania i wysłania do  obozu koncentracyjnego ponad  180 profesorów, głównie z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego relację archiwum UJ zamierza niedługo wydać w postaci książki. – Gdy to przeczytaliśmy, wiedzieliśmy, że mamy do czynienia z rewelacją – mówi Zborek.

Gestapowcy na UJ

Zygmunt Starachowicz 6 listopada 1939 r. udał się na UJ, gdzie miał odebrać zaświadczenie magisterskie. „Zauważyłem jakieś auta ciężarowe, jakichś umundurowanych ludzi i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9090

Wydanie: 9090

Spis treści
Zamów abonament