Nie wszyscy w jednym czasie dostaną zaświadczenie
Wystawienie dokumentu o przepracowanym okresie zależy także od tego, jaka umowa łączyła strony i na jak długo była zawarta. Jeśli będzie terminowa, potwierdza się wykonywanie zadań w ciągu 24 miesięcy od podpisania pierwszej z nich
Art. 97 § 1 k.p. wskazuje, że pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie. Co to znaczy, precyzuje § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm., dalej rozporządzenie o świadectwie).
Ma to zrobić na piśmie w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy bezpośrednio pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej. Jeśli dokumentu nie można wydać pracownikowi ani komuś przez niego umocowanemu, to pracodawca przesyła go pocztą lub doręcza w inny sposób nie później niż w ciągu siedmiu dni od ustania zatrudnienia.
Terminowy kontrakt
To zasada podstawowa. Poważne wątpliwości i zamieszanie u pracodawców przy wydawaniu tego zaświadczenia wywołały zmiany wprowadzone w art. 97 k.p. w nowelizacji kodeksu pracy, obowiązującej od 21 marca br.
Odnoszą się one jednak tylko do umów terminowych, co wynika z nowego brzmienia art. 97 § 11 k.p. Wobec tych kontraktów została złamana konieczność bezpośredniego i niezwłocznego wystawienia świadectwa przez pracodawcę. Zmodyfikowane przepisy obejmują angaże zawarte na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy.
Zgodnie z art. 97 § 11...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta