Na końcu i początku świata
Szwajcaria. Zimą 1849 r. zgorszeni parafianie ujrzeli swego pasterza, wielebnego Johanna Josefa Imsenga, jak w rozwianej wiatrem sutannie zjeżdża na dwóch deskach z zagiętymi dziobami górską ścieżką
Proboszcz z Saastal, słynący z niespokojnego ducha i zamiłowania do nowinek, pokonał trasę z wioski Saas-Fee do położonego 300 metrów niżej Saas-Grund. Był to pierwszy udokumentowany zjazd na nartach w Szwajcarii.
Dziś Saas-Fee, nazywane „Perłą Alp", to jedna z najsławniejszych szwajcarskich stacji narciarskich, na której lodowcowych trasach jeździ się do końca czerwca. Na głównym jej placu obok ratusza wznosi się niewielki posąg księdza Imsenga, z laską górskiego przewodnika w garści.
Kręta, w wąska ścieżka, na której dokonał swego historycznego wyczynu, długo była jedyną drogą prowadzącą z Saas-Grund w górę doliny. Pocztę, żywność i wino dla gości pięciu hoteli w Saas-Fee przewożono nią na grzbietach mułów.
W lipcu 1938 r. wspinał się tędy z plecakiem na ramionach wygnany przez hitlerowców z zaanektowanej przez III Rzeszę Austrii Carl Zuckmayer – pisarz i dramaturg, autor granej na scenach całej Europy komedii „Kapitan z Köpenick" i współtwórca scenariusza jednego z najgłośniejszych filmów w historii kina: „Błękitnego Anioła" z Marleną Dietrich w roli tytułowej. Po latach pisał w swych wspomnieniach: „Za zakrętem roztaczała się panorama, jakiej nigdzie w życiu nie widziałem. Miałem wrażenie, że stoję na końcu świata, a jednocześnie na jego początku. Potężna srebrzysta rama od południa otoczona harmonijnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta