Jak się pozbyć wspólnika ze spółki
Przyczyną skutecznego wyłączenia wspólnika z firmy może być nawet jego konfliktowość
Z ważnych przyczyn dotyczących wspólnika sąd okręgowy wydział gospodarczy właściwy dla siedziby spółki z o.o. może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały występujących z powództwem stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego.
Umowa spółki może jednak przyznać prawo do złożenia pozwu także mniejszej liczbie wspólników, ale ich udziały muszą wówczas stanowić więcej niż połowę kapitału zakładowego. W tym ostatnim wypadku trzeba pozwać wszystkich pozostałych wspólników, a więc także tych, których nie dotyczą ważne przyczyny wyłączenia.
„Sprawa o wyłączenie wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 266 k.s.h.) jest sprawą o prawa majątkowe” – wynika z uchwały Sądu Najwyższego z 6 czerwca 2007, III CZP 56/07.
Uwaga! Z uwagi na to, że katalog owych ważnych powodów nie został sprecyzowany przez ustawodawcę, wskazówek co do tego, czy określona przesłanka spełnia kryteria ważności, należy poszukiwać w doktrynie i orzecznictwie. I tak – w myśl wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 21 kwietnia 2010, I ACa 282/10 – „Niemożność bezkonfliktowego współdziałania ze wspólnikiem, będąca następstwem relacji interpretowanych wewnątrz spółki z ograniczoną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta