Zakodowane L4 a okres zasiłkowy
Czasem nawet jednodniowa przerwa w chorobie wystarczy, by przebywać na zwolnieniu lekarskim L4 kolejne 180 czy nawet 270 dni. Wskazówką są kody na formularzach tych dokumentów
- Nagrodę roczną dla zarządu przyznaje właściciel, tj. miasto na podstawie uchwały o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Jest ona wypłacana „w zależności od osiągniętych wyników finansowych lub stopnia realizacji innych zadań”. Nigdzie nie jest napisane o niewypłacaniu jej w razie absencji. Dotychczas żaden z członków zarządu nie chorował, ale teraz to się zdarzyło. Czy wliczyć 1/12 tej nagrody do zasiłku chorobowego? – pyta czytelnik.
Tak, zasiłek przysługuje. Poprzedni okres zasiłkowy się wyczerpał, ale po przerwie w chorobie innej niż poprzednia rozpoczął się nowy, płatny. Co innego, gdyby pracownik ponownie zachorował na tę samą chorobę. Wówczas nie miałby prawa do zasiłku.
Jak długo ze świadczeniem
Czas pobierania zasiłku chorobowego z tytułu orzeczonej niezdolności do pracy jest limitowany. Podstawowy „okres zasiłkowy”, bo o nim mowa, wynosi 182 dni. W ten limit wchodzą także dni wolne od pracy, jeżeli zwolnienia lekarskie je obejmują. Wydłużony do 270 dni okres zasiłkowy przysługuje tylko tym osobom, których niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży.
Do okresu zasiłkowego wliczamy wszystkie okresy nieprzerwanej i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta