Czy przedsiębiorca może stać się właścicielem wyższej uczelni
Inwestor, który chce sfinansować uczelnię niepubliczną, musi mieć na jej utworzenie i funkcjonowanie nie mniej niż 500 tysięcy złotych
Założenie szkoły wyższej, mimo że wyż demograficzny już minął, w dalszym ciągu może być interesującą propozycją dla inwestorów. Obserwuje się nadal duże zainteresowanie edukacją na uczelniach, które oferują ciekawy i poszukiwany na rynku profil absolwenta.
Niestety, wiele prywatnych szkół proponuje naukę na kierunkach nieciekawych z punktu widzenia przedsiębiorców. Jak pokazują dane, Polska osiągnęła już taką samą średnią liczbę absolwentów kierunków humanistycznych co Unia Europejska. Tymczasem gospodarka i przedsiębiorstwa w dalszym ciągu oczekują na absolwentów informatyki czy np. kierunków technicznych.
Otwiera to pole do działania dla prywatnych inwestorów, ale także umożliwia większy wybór potencjalnym studentom. Warto podkreślić, że uczelnie niepubliczne często konkurują jakością z uczelniami publicznymi. Obecnie na wysokich miejscach w rankingach są oba rodzaje uczelni, a środki publiczne wydawane na edukację kieruje się także do uczelni prywatnych.
Kto ma szansę
Z wnioskiem o pozwolenie na utworzenie uczelni niepublicznej może wystąpić do ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego osoba fizyczna albo osoba prawna, która nie jest państwową ani samorządową osobą prawną. Katalog ten jest bardzo szeroki i nie ogranicza kręgu osób, które mogą zakładać uczelnie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta