Datio in solutum to forma zapłaty
Wartość odsetek spłaconych poprzez przeniesienie udziałów na pożyczkodawcę, w wyniku czego spółka zwolniła się z zobowiązania zwrotu pożyczki, jest jej kosztem podatkowym
Tak orzekł NSA 14 marca 2012 r. (II FSK 3024/11).
Spółka otrzymała oprocentowane pożyczki. W związku z brakiem zgody pożyczkodawcy na przesunięcie terminu spłaty zawarto umowę opartą na cywilnoprawnej konstrukcji datio in solutum. Zgodnie z nią w miejsce zwrotu kwot pożyczek wraz z odsetkami spółka przeniosła na pożyczkodawcę własność udziałów innej spółki. W wyniku zawarcia tej umowy zobowiązanie do zwrotu pożyczki oraz zapłaty odsetek wygasło.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka zapytała, czy w świetle art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT przeniesienie własności udziałów w celu zwolnienia się z zobowiązania do spłaty kwoty pożyczki wraz z należnymi odsetkami, w ramach umowy opartej na konstrukcji datio in solutum, umożliwia jej zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od tych pożyczek.
Zdaniem spółki odsetki od pożyczek zostały zapłacone w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta