Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Datio in solutum to forma zapłaty

12 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Monika Kamińska
źródło: Rzeczpospolita

Wartość odsetek spłaconych poprzez przeniesienie udziałów na pożyczkodawcę, w wyniku czego spółka zwolniła się z zobowiązania zwrotu pożyczki, jest jej kosztem podatkowym

Tak orzekł NSA 14 marca 2012 r. (II FSK 3024/11).

Spółka otrzymała oprocentowane pożyczki. W związku z brakiem zgody pożyczkodawcy na przesunięcie terminu spłaty zawarto umowę opartą na cywilnoprawnej konstrukcji datio in solutum. Zgodnie z nią w miejsce zwrotu kwot pożyczek wraz z odsetkami spółka przeniosła na pożyczkodawcę własność udziałów innej spółki. W wyniku zawarcia tej umowy zobowiązanie do zwrotu pożyczki oraz zapłaty odsetek wygasło.

We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka zapytała, czy w świetle art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o CIT przeniesienie własności udziałów w celu zwolnienia się z zobowiązania do spłaty kwoty pożyczki wraz z należnymi odsetkami, w ramach umowy opartej na konstrukcji datio in solutum, umożliwia jej zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od tych pożyczek.

Zdaniem spółki odsetki od pożyczek zostały zapłacone w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9206

Wydanie: 9206

Spis treści
Zamów abonament