Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za szkodę zapłaci ubezpieczyciel

12 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Regina Skibińska
źródło: Rzeczpospolita

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, produkcyjną czy usługową, może wyrządzić osobie trzeciej szkodę, której naprawa może wiązać się z wysokimi kosztami. Przed wydatkami ochroni polisa OC

W niektórych branżach polisa  odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowa, inni mogą ją wykupić dobrowolnie. Przydaje się, gdy poszkodowany klient występuje z roszczeniem. A roszczenia są coraz wyższe, sądy zasądzają coraz większe odszkodowania i może nawet zdarzyć się, że przegrana sprawa doprowadzi firmę do bankructwa.

– Ryzyko wyrządzenia szkody osobie trzeciej może być różne w zależności od rodzaju, rozmiaru i miejsca prowadzenia działalności. Wielkość i konsekwencje finansowe szkody nie zawsze jednak są pochodną wielkości samego przedsiębiorstwa – mówi Monika Boratyńska, ekspert ds. ubezpieczeń OC dla firm, Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych. – Na przykład niewielkie przedsiębiorstwo budowlane specjalizujące się w pracach wyburzeniowych i rozbiórkowych lub wykonujące fundamenty, które  realizuje takie prace w centrum miasta, może być sprawcą szkody dużych rozmiarów.

Różne wielkości strat

W każdej branży inne szkody są typowe. I tak np. firma zajmująca się zimowym utrzymaniem dróg, która nie wywiązuje się rzetelnie ze swoich obowiązków, powinna liczyć się z ryzykiem wystąpienia dużej liczby szkód rzeczowych, ale również z zagrożeniem powstania szkody osobowej znacznej wartości.

Sklepy wielkopowierzchniowe muszą liczyć się z dużą liczbą niewysokich szkód. Z kolei w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9206

Wydanie: 9206

Spis treści
Zamów abonament