Jak rozliczyć zachęty dla najemców i nabywców nieruchomości
Duża konkurencja na rynku zmusza deweloperów do podejmowania różnorodnych akcji promocyjnych dla zapewnienia zbytu realizowanych i już zakończonych projektów inwestycyjnych. Jakie są ich skutki podatkowe?
Dla sprzedających i wynajmujących szczególnie istotne jest możliwie najszybsze znalezienie nabywców lub wynajęcie jak największych powierzchni, najlepiej jeszcze w fazie planowania inwestycji.
Wśród najczęściej stosowanych zachęt można wymienić przede wszystkim:
- okresowe zwolnienia z konieczności opłacania czynszu,
- jednorazowe premie pieniężne związane z zawarciem umowy najmu,
- pokrycie kosztów lub udostępnienie środków na aranżację wnętrz,
- tzw. wykup najemcy polegający na przejęciu jego zobowiązań wynikających z poprzedniej umowy najmu lub wypłaceniu najemcy kwoty odpowiadającej wysokością karze umownej za rozwiązanie poprzedniej umowy.
Zachęty te mogą wywierać różne skutki podatkowe. Warto więc tak ułożyć stosunki łączące wynajmującego z najemcą, aby w jak największym zakresie zminimalizować ewentualne obciążenia podatkowe.
Wakacje czynszowe
Ta zachęta polega na udostępnieniu najemcy przez określony czas w roku lokalu bez konieczności ponoszenia z tego tytułu kosztów czynszu. Jej zastosowanie nie powinno powodować przypisania najemcy przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. W przeszłości zdarzało się, że organy podatkowe tak klasyfikowały „przysporzenie” po stronie najemcy.
Obecnie raczej od tego odeszły. Korzystając z okresowego zwolnienia, najemca zobowiązuje się bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta