Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosyjski film wywoła bójki na Euro?

12 kwietnia 2012 | Świat | Piotr Zychowicz
Ukraińską premierę filmu „Mecz” zaplanowano na 3 maja
źródło: Inter-Film/AP
Ukraińską premierę filmu „Mecz” zaplanowano na 3 maja

Ukraina blokuje premierę filmu o słynnym meczu śmierci z 1942 r. Boi się o bezpieczeństwo kibiców z Niemiec

Piłkarski pojedynek, o którym mowa, odbył się 9 sierpnia 1942 roku. Na stadionie w okupowanym Kijowie starły się drużyny Luftwaffe i FC Start. Pierwsza składała się z niemieckich lotników, druga z byłych graczy sowieckich drużyn piłkarskich.

W większości Dynama Kijów.

Mimo stronniczego sędziowania (z gwizdkiem po boisku biegał esesman) pojedynek zakończył się zwycięstwem FC Start – 5 do 3. W konsekwencji ukraińscy gracze zostali aresztowani i zamordowani. Tak przynajmniej wydarzenie to ukazano w nakręconej właśnie przez Rosjan historycznej superprodukcji „Mecz". Jego ukraińską premierę zaplanowano na 3 maja. Została jednak w ostatniej chwili odroczona decyzją Ukraińskiej Państwowej Agencji Filmowej. Miała ona wydać opinię w sprawię dopuszczenia filmu na ekrany kin do początku kwietnia. Teraz nieoczekiwanie zapowiedziała jednak, że zrobi to dopiero za miesiąc.

Jak pisze ukraińska prasa, władze w Kijowie obawiają się, że film może sprowokować zadymy na Euro 2012. Po obejrzeniu go w kinach oburzeni ukraińscy kibice mogliby wyjść na ulice i atakować kibiców niemieckich. Reprezentacja RFN swoje mecze grupowe rozgrywa bowiem we Lwowie i Charkowie. – Zawsze znajdą się ludzie, którzy wykorzystują futbol do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9206

Wydanie: 9206

Spis treści
Zamów abonament