Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrola ważności zwołania

12 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Monika Ćwiek

Przewodniczący powinien poprosić zarząd o przedstawienie listów zwołujących wraz z potwierdzeniem ich nadania, jeżeli umowa spółki nie określa innego sposobu powiadamiania wspólników.

Powinien również poprosić zarząd o okazanie księgi udziałów spółki; jest to ważny dokument wewnętrzny spółki określający m.in. dane wspólników i ich adresy. Księgę zakłada i prowadzi zarząd na podstawie danych zgłaszanych przez wspólników.

Uwaga! Brak prowadzenia księgi udziałów przez zarząd zgodnie z przepisami prawa może skutkować nałożeniem przez sąd grzywny do 20 000 zł.

Przewodniczący weryfikuje więc, czy powiadomienia o zwołaniu zgromadzenia zostały nadane na adresy wspólników znajdujące się w księdze udziałów spółki.

Co mówi kodeks

Art. 238 kodeksu spółek handlowych

§ 1. Zgromadzenie wspólników zwołuje się za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników. Zamiast listu poleconego lub przesyłki nadanej pocztą kurierską zawiadomienie może być wysłane wspólnikowi pocztą elektroniczną, jeżeli uprzednio wyraził na to pisemną zgodę, podając adres, na który zawiadomienie powinno być wysłane.

§

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9206

Wydanie: 9206

Spis treści
Zamów abonament