Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po przywróceniu niepełny urlop

12 kwietnia 2012 | Prawo i praktyka | Aneta Mościcka

Okres, gdy podwładny pozostaje bez zajęcia, nie jest czasem istnienia stosunku pracy. Wlicza się go do stażu zatrudnienia, od którego zależy m.in. liczba dni wypoczynku, ale nie nalicza wolnego za ten czas

- W jaki sposób należy ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego dla osoby przywracanej do pracy w wyniku wyroku sądowego? Czy okres pozostawania bez pracy wlicza się do zatrudnienia i stażu przy obliczaniu prawa do wakacji? – pyta czytelnik.

Pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie. Temu, kto został przywrócony do pracy w wyniku orzeczenia sądu, uwzględnia się do zatrudnienia okres, za który otrzymał wynagrodzenie (art. 51 § 1 k.p.).

Do zatrudnienia nie wlicza się natomiast czasu, za który nie przyznano pracownikowi wynagrodzenia. Okres ten nie stanowi jednak przerwy w zatrudnieniu w odniesieniu do uprawnień, które zależą od nieprzerwanego zatrudnienia.

Pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, tj. temu, którego stosunek już ustał, do zatrudnienia wlicza się okres, za który sąd przyznał mu tę rekompensatę (art. 51 § 2 k.p.).

Co wynika z orzecznictwa

Podwładny nie uzyskuje prawa do urlopu wypoczynkowego w okresie, za który dostał odszkodowanie na podstawie art. 56...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9206

Wydanie: 9206

Spis treści
Zamów abonament