Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pozyskiwanie kapitału za pośrednictwem akcji

12 kwietnia 2012 | Projekt wakacje
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa

 

W obliczu szans, przed którymi staje polska gospodarka dzięki szybko rozwijającemu się rynkowi, inwestycjom unijnym i wzrostowi poziomu życia, podmioty działające na polskim rynku zgłaszają ogromne potrzeby kapitałowe. W sukurs przychodzi im instytucja podwyższenia kapitału zakładowego, dzięki której, za pośrednictwem emisji akcji, spółka może pozyskać niezbędne finansowanie.

Wzrost rynków zbytu i silna konkurencja sprawiają, że spółki, aby utrzymać swój udział w rynku, muszą zwiększać produkcję za pośrednictwem rozbudowy organicznej, nasilać działania marketingowe czy wreszcie zwiększać swój zasięg za pośrednictwem fuzji i przejęć. Wszystkie te czynności wymagają sporych nakładów kapitałowych, których większość spółek nie jest w stanie pokryć z własnych środków. Dogodnym wyjściem z takiej sytuacji może być zwiększenie kapitału własnego albo zaciągnięcie długu poprzez emisję obligacji lub pozyskanie kredytu bankowego. O ile dla realizacji mających się szybko zwrócić pojedynczych projektów inwestycyjnych zwiększenie finansowania opierającego się na długu może się wydawać lepszym rozwiązaniem, o tyle w celu stałego zwiększenia potencjału kapitałowego spółki dobrze jest zastanowić się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9206

Wydanie: 9206

Spis treści
Zamów abonament