Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzyści i wady bycia spółką publiczną

12 kwietnia 2012 | Projekt wakacje
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Fotorzepa

Paweł Zaremba-Śmietański dyrektor Działu Operacji Kapitałowych DM IDMSA

Czy można zjeść ciastko i mieć dalej ciastko? Niby nie, ale czasem jednak tak. Ten dylemat, niemożliwy najczęściej do rozwiązania, mogą w znacznej mierze zrealizować w praktyce właściciele spółki zmierzającej na parkiet.

Główną korzyścią przeprowadzenia całego procesu upublicznienia jest zwykle pozyskanie kapitału dla spółki w drodze publicznej oferty. W ten sposób, pośrednio lub bezpośrednio, dotychczasowi właściciele sprzedają kawałek swojej firmy – dopuszczając do niej nowych udziałowców. W efekcie do spółki wpływa sporo kapitału. Jeżeli ma miejsce nie tylko nowa emisja, ale i sprzedaż istniejących akcji, środki pieniężne pozyskują również bezpośrednio dotychczasowi akcjonariusze. Tak odbywa się owa konsumpcja ciastka – czyli pozyskania pieniędzy za udział w firmie.

Równocześnie jednak (o ile nie chodzi o celowe pozbawienie się kontroli – jak np. w procesach prywatyzacyjnych), pomimo pozyskania środków i wejścia na giełdę, dotychczasowi akcjonariusze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9206

Wydanie: 9206

Spis treści
Zamów abonament