Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można zaskarżyć opieszałość urzędu

22 maja 2012 | Prawo i praktyka | Alicja Sarna
źródło: Rzeczpospolita

Podatnik ma prawo złożyć skargę do sądu na przewlekłość postępowania podatkowego

Tak wynika z precedensowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 kwietnia 2012 r. (III SAB/Wa 57/11). Sąd uznał, że przewlekłością mamy do czynienia m.in. wówczas, gdy organy podatkowe nie wydają rozstrzygnięcia w sprawie w sytuacji, gdy jednocześnie nie jest prowadzone żadne postępowanie wyjaśniające.

Spór o zwrot VAT

Spór dotyczył zwrotu VAT zagranicznej spółce. Zaskarżyła ona decyzję odmawiającą zwrotu do WSA. Sąd uchylił ją w styczniu 2011 r., orzekając, że odmowa była bezzasadna. Wyrok stał się prawomocny, bo dyrektor izby skarbowej go nie zaskarżył. Zgodnie więc z art. 153 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (ppsa) był związany oceną prawną zawartą w wyroku.

Tymczasem nie wydawał rozstrzygnięcia w sprawie, przysyłając podatnikowi postanowienia o wyznaczeniu nowego terminu do załatwienia sprawy. Każdorazowo jako uzasadnienie wyznaczenia kolejnego terminu wskazywana była „złożoność sprawy”.

Spółka zdecydowała się więc złożyć skargę na przewlekłość postępowania podatkowego, korzystając z obowiązującego od 11 kwietnia 2011 r. nowego brzmienia art. 3 § 2 pkt 8 ppsa, zgodnie z którym kontroli podlega także przewlekłe prowadzenie postępowania przez organy podatkowe. Ponieważ ordynacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9238

Wydanie: 9238

Spis treści
Zamów abonament