Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aktywista nie zawsze pewny etatu

22 maja 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Działacze związkowi nie muszą martwić się o posadę. W konkretnych sytuacjach niemal absolutną ich ochronę można jednak wyłączyć ze względu na zasady współżycia społecznego lub naruszenie przepisów przez organizację

Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem zakładowej organizacji związkowej (zoz), upoważnionym do jej reprezentowania wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Zabrania tego art. 32 ust. 1 i 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o z.z.). Szefowi nie wolno także w tym samym czasie zmienić bez zgody tego zarządu warunków pracy i płacy na niekorzyść działacza związkowego.

Tak szeroką ochronę trwałości etatu aktywistów uzasadnia się tym, że niejako z założenia są oni przeciwnikami pracodawców.

Z tego powodu są szczególnie narażeni na utratę pracy lub pogorszenie jej warunków. Orzecznictwo sądowe zwraca jednak uwagę na to, że w pewnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9238

Wydanie: 9238

Spis treści
Zamów abonament