Najbardziej zagrożona jest pensja
Gdy do egzekucji przystąpi komornik, w pierwszej kolejności zgłosi się do naszego szefa. Zapyta o wysokość wypłacanego nam wynagrodzenia, a potem zdecyduje, ile z niego zajmie na poczet długu
Szef nie może w takiej sytuacji zasłaniać się tajemnicą czy niewiedzą. Co więcej, gdy nie udzieli wymaganych informacji, narazi się na grzywnę.
Zawiadomienie i blokada
Oczywiście o tym, że komornik zgłosi się do naszego pracodawcy, dostaniemy informację również my. Przepisy kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.) mówią bowiem, że do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. Zawiadamia przy tym dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób.
Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta