Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najbardziej zagrożona jest pensja

22 maja 2012 | U źródeł niepodległości | Agnieszka Smolarczyk

Gdy do egzekucji przystąpi komornik, w pierwszej kolejności zgłosi się do naszego szefa. Zapyta o wysokość wypłacanego nam wynagrodzenia, a potem zdecyduje, ile z niego zajmie na poczet długu

Szef nie może w takiej sytuacji zasłaniać się tajemnicą czy niewiedzą. Co więcej, gdy nie udzieli wymaganych informacji, narazi się na grzywnę.

Zawiadomienie i blokada

Oczywiście o tym, że komornik zgłosi się do naszego pracodawcy, dostaniemy informację również my. Przepisy kodeksu postępowania cywilnego (dalej k.p.c.) mówią bowiem, że do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. Zawiadamia przy tym dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób.

Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9238

Wydanie: 9238

Spis treści
Zamów abonament