Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy składają własne oświadczenia

22 maja 2012 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Przychód, jaki deklarują biznesmeni, powiązany jest z obowiązującą ich podstawą wymiaru składek. Muszą go wykazać, nawet jeśli nie dokonują wpłat na ubezpieczenia

Niektórzy świadczeniobiorcy, jak np. wykonujący działalność gospodarczą, sami opłacają za siebie składki na ubezpieczenia społeczne. Siłą rzeczy nikt im nie wystawi zaświadczenia o przychodzie za miniony rok rozliczeniowy. Muszą więc dostarczyć do ZUS sporządzone przez siebie oświadczenie.

Przychód, który muszą podać w takim oświadczeniu, nie ma jednak nic wspólnego z faktycznym zyskiem firmy czy przychodem wykazywanym do celów podatkowych do urzędu skarbowego. ZUS uznaje bowiem, że jest to równowartość kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, która obowiązuje przedsiębiorcę.

Dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność jest to zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanej płacy na dany rok (w 2011 r. – 2015,40 zł, a w 2012 r. – 2115,60 zł)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9238

Wydanie: 9238

Spis treści
Zamów abonament