Czy lokale użytkowe to zasób mieszkaniowy
Są wątpliwości, czy tworzony przez spółdzielnię odpis na fundusz remontowy dotyczący lokali użytkowych może być kosztem uzyskania przychodów
Użyte w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej usm) sformułowanie, że fundusz tworzony jest na remonty zasobów mieszkaniowych, sugeruje, że potrzeby remontowe związane z eksploatacją takich nieruchomości muszą być realizowane z innych źródeł.
Jednak taka gramatyczna interpretacja będzie prowadzić do sprzeczności w kontekście mechanizmów funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych, w tym jej celów, a zwłaszcza mechanizmów finansowania powstawania tego typu obiektów.
Co wynika z orzecznictwa
Większość lokali i obiektów użytkowych została sfinansowana z funduszu udziałowego spółdzielni mieszkaniowych i jako takie powinny być zaliczone do spółdzielczego zasobu mieszkaniowego (tak Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 maja 2010 r., II FSK 26/09).
Analizując te kwestie, należy mieć na uwadze czasy, kiedy ustrój spółdzielni mieszkaniowych i omawiane mechanizmy ich działalności się kształtowały. Jedynym aktem prawnym, w którym pojawia się definicja „zasobów mieszkaniowych”, jest (uchylona 1 stycznia 1984 r.) uchwała nr 95 Rady Ministrów z 27 kwietnia 1973 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (MP nr 25, poz. 151), w której wyraźnie stwierdzono, że przez „zasoby mieszkaniowe” rozumie się m.in. stanowiące własność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta