Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z tarapatów można się uratować

22 maja 2012 | U źródeł niepodległości | Agnieszka Smolarczyk

Gdy mamy długi, których nie jesteśmy w stanie spłacać, możemy zgłosić do sądu wniosek o upadłość. Ale nie jest to proste

Trzeba spełnić wymagania określone w przepisach, przygotować poprawny pod względem formalnym wniosek. Do tego z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej mogą skorzystać tylko te osoby, które w tarapaty popadły nie ze swojej winy (np. straciły pracę, ciężko zachorowały). A to oznacza, że jeśli ktoś zaciągając kredyt wiedział o tym, że nie będzie w stanie go spłacić – z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej z pewnością nie skorzysta.

Tylko niewypłacalni

Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć jedynie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która jest niewypłacalna. Taką jest zaś ta, która nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, np. nie spłaca kredytu. Przy czym, co istotne, powinna być dłużnikiem więcej niż jednego wierzyciela (czyli w praktyce zalegać ze spłatą więcej niż jednego kredytu).

Wniosek z załącznikami

Sam wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym, w wydziale upadłościowym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9238

Wydanie: 9238

Spis treści
Zamów abonament