Kto za dużo dorobił do świadczenia, odda pieniądze do ZUS
Uprawnieni do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych muszą do końca maja udokumentować dodatkowe zarobki osiągnięte od marca 2011 r. do lutego br. Mogą jednak liczyć na łagodniejsze zasady ich rozliczenia od ubiegłorocznych
Od 1 marca 2011 r. zmieniły się reguły, na jakich mogą dorabiać osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Wcześniej te zasady były dość skomplikowane. Obecnie ich przejrzystość wynika z faktu, że mamy dwa progi graniczne, które powodują, że ZUS wstrzymuje wypłatę całego świadczenia albo jego części.
Pierwszy limit to tzw. graniczna kwota przychodu, czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. Jeśli zarobki przekraczają tę stawkę, ZUS zawiesza prawo do świadczenia.
Gdy przychód jest niższy, znaczenie może mieć drugi limit (tzw. dopuszczalny przychód), ustalony na poziomie 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zarobki wyższe od tej kwoty powodują, że ZUS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta