Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komornik nie prosi, lecz po prostu zabiera

22 maja 2012 | U źródeł niepodległości | Agnieszka Smolarczyk

Gdy dojdzie do egzekucji, dług zostanie ściągnięty pod przymusem. Możemy jednak próbować zaskarżać niektóre czynności

Aby komornik w ogóle mógł przystąpić do egzekucji, konieczne jest żądanie wierzyciela. Powinien on zgłosić się do konkretnego komornika (przepisy określają, że np. egzekucja z wynagrodzenia za pracę należy do komornika, w którego okręgu dłużnik ma miejsce zamieszkania). Czasami jednak wierzyciel ma możliwość wyboru innego komornika.

Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 231, poz. 1376 ze zm.) mówi bowiem w art. 8 ust. 5, że wierzyciel ma prawo wyboru komornika z wyjątkiem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.

W każdym jednak przypadku, gdy wierzyciel wybiera innego komornika, ten, który prowadzi egzekucję według wyboru wierzyciela, zawiadamia o wszczęciu lub wykonaniu postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia tego komornika, któremu sprawa przypadłaby zgodnie z właściwością określoną na zasadach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9238

Wydanie: 9238

Spis treści
Zamów abonament