Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Zielone Świątki wolne od pracy

22 maja 2012 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

W najbliższą niedzielę, 27 maja, przypada kościelne święto Zesłania Ducha Świętego i obowiązuje zakaz zatrudniania w handlu. Tam, gdzie praca jest dozwolona, trzeba ją odpowiednio wynagrodzić

- Zgodnie ze zmianami w grafiku mam pracować 27 maja, kiedy przypadają Zielone Świątki. Czy szef może mi wyznaczyć pracę na świąteczną niedzielę? Czy należą mi się dodatkowe pieniądze za te zadania? Czy odbiorę wolne za ten dzień, skoro pracuję na pełnym etacie od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8 do 16, w miesięcznym okresie rozliczeniowym? – pyta czytelnik.

Praca w święto dozwolona jest jedynie w ściśle określonych okolicznościach. Reglamentuje ją art. 15110 kodeksu pracy. W święto wykonywanie zadań dopuszczalne jest w ruchu ciągłym, w pracy zmianowej, przy niezbędnych remontach, w transporcie i komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w rolnictwie i hodowli, przy pracach koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w systemie pracy weekendowej.

Zakaz handlu w świąteczny dzień (art. 1519a k.p.) oznacza natomiast, że zatrudniony w placówce handlowej nie mo-że wtedy pracować nawet w sytuacjach określonych w art. 15110 k.p., np. przy pracy zmianowej, w systemie pracy weekendowej czy gdy praca uznana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9238

Wydanie: 9238

Spis treści
Zamów abonament