Łapówkarze nie muszą się bać
W ciągu ostatnich trzech lat żadna osoba skazana za korupcję nie otrzymała najwyższego możliwego wymiaru kary
Polskie sądy łagodnie traktują łapówkarzy. Co prawda każdego roku w naszym kraju prokuratura o szeroko rozumianą korupcję oskarża średnio 4 tys. osób, a ponad 70 proc. z nich zostaje na koniec skazanych na więzienie, jednak rzadko który przestępca trafia za kratki. 90 proc. wyroków jest zawieszanych, co oznacza, że pozostaje na wolności.
Analiza najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości jest zaskakująca. Mimo surowych kar, jakie przewiduje kodeks karny, np. do 12 lat za sprzedajność osoby pełniącej funkcję publiczną, przekupstwo, płatną protekcję bierną i czynną, takich wyroków polskie sądy nie orzekają.
W 2011 r. na ponad 4 tys. spraw, jakimi zajmowały się sądy, zapadł tylko jeden wyrok powyżej pięciu lat więzienia, w 2010 r. nie było żadnego, podobnie jak dwa lata wcześniej. Pojedyncze wyroki z kolei zapadają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta