Przyszłość widzę w srebrnych barwach
Przestańmy się martwić tym, że będziemy musieli pracować dłużej. Wzrostowi średniej długości życia towarzyszy przeważnie wzrost przewidywanej długości życia w dobrym zdrowiu. Spokojnie będziemy pracować do siedemdziesiątki – pisze prezes Axa Polska
Nadzwyczajny wzrost długości życia – obecnie o blisko trzy miesiące rocznie – odnotowany początkowo w krajach rozwiniętych, rozszerza się obecnie na większość krajów rozwijających się i towarzyszy mu stały spadek dzietności.
Przeczytałem ostatnio, że to trwałe zjawisko doprowadzi do wyłonienia się nowej kasty milionerów – milionerów długowieczności, tzn. osób dożywających około jednego miliona godzin, a więc 114 lat. Coraz częściej ludzie, a zwłaszcza kobiety, będą osiągać taki wiek. Według ostatnich badań Jamesa Vaupela, dyrektora Max Planck Institute for Demographic Research, połowa dzieci urodzonych w 2007 r. dożyje 102 lat w Niemczech, 103 w Wielkiej Brytanii, 104 we Francji i 107 w Japonii. W Polsce na przestrzeni ostatnich 50 lat przeciętne dalsze trwanie życia 60-letniej kobiety wydłużyło się o prawie siedem lat, a mężczyzny o niemal cztery lata.
Wszyscy powinniśmy uznać to za wspaniałą nowinę. Długowieczność to przecież triumf ludzkości. Zjawisko to nieuchronnie przyniesie ze sobą poważne zmiany i wyzwania społeczne, ale także nowe możliwości. Różnorodne skutki zwiększania się długości życia odczują wszystkie bez wyjątku branże i gospodarstwa domowe na świecie. Zmiany będą tak głębokie, że nie jesteśmy nawet w stanie ogarnąć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta