Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komplementariusze są solidarni

22 maja 2012 | Prawo i praktyka | Aleksandra Hulewicz
źródło: Rzeczpospolita

Spółka komandytowo-akcyjna charakteryzuje się swobodą w określeniu relacji pomiędzy wspólnikami

Kluczową rolę z punktu widzenia funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej odgrywa wspólnik nazywany komplementariuszem, który ją prowadzi i reprezentuje oraz jest postrzegany jako inwestor aktywny. Instytucja spółki służy dokapitalizowaniu działalności prowadzonej przez komplementariusza przez inwestorów, którzy chcą zainwestować w jakiś biznes.

Mogą oni to osiągnąć, kupując jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub inwestując w lokaty, papiery wartościowe czy też nieruchomości, ale decydują się powierzyć swoje pieniądze dysponującemu wiedzą i doświadczeniem komplementariuszowi.

W ten sposób mogą wspólnie z nim utworzyć lub prowadzić spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: SKA). Inwestorzy tacy to akcjonariusze spółki, zwani inwestorami pasywnymi, gdyż co do zasady ich rola sprowadza się do finansowania przedsięwzięcia.

Dlaczego warto

Z uwagi na to, iż SKA koncentruje się wokół osoby komplementariusza, przepisy polskie (odmiennie jest w wielu krajach) określają ją jako osobową, a nie kapitałową. Intencja takiego określenia statusu spółki wyraża się w celowym nienarażaniu osoby komplementariusza na podwójne opodatkowanie charakterystyczne dla spółek kapitałowych.

Dochody wspólnika lub akcjonariusza spółki kapitałowej są bowiem raz opodatkowane podatkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9238

Wydanie: 9238

Spis treści
Zamów abonament